Korakrit Arunanondchai

ur. 1986 w Tajlandii

Korakrit Arunanondchai jest artystą wizualnym, zajmuje się malarstwem, performansem i wideo. Wypracował własną oryginalną metodę twórczą, której blisko zarówno do duchowych tradycji buddyzmu, jak i kanonów popkultury. W swoich pracach Arunanondchai podejmuje tematykę reprezentacji ciała i seksualności, relacji z historią i pamięcią. Debiutował jako student słynnego artysty tajskiego Rirkrita Tiravaniji.  

Twórczość Korakrita Arunanondchaia czerpie z wieloznacznych kodów kultury popularnej i wysokiej, takich jak tajlandzkie programy rozrywkowe, amerykański serial „Lost”, hip-hop czy tradycja malarstwa gestu i akcji. Jest przede wszystkim namysłem nad fragmentarycznym charakterem tożsamości w świecie zdominowanym przez media cyfrowe i zglobalizowaną konsumpcję.

Cykl „Muey Kuey” (w języku ojczystym artysty: „zawsze to samoˮ) to seria obrazów malowanych ciałem na płótnach zszytych z dżinsem – symbolem modernizacji Azji na modłę Zachodu. Za bezpośrednią inspirację posłużył artyście szeroko komentowany w Tajlandii incydent – występ półnagiej tancerki go-go w popularnym programie „Thailand’s got talentˮ, która namalowała obraz własnym ciałem. 

Pokaż opis