Takeshi Murata

ur. 1974 w USA

Takeshi Murata jest twórcą animacji komputerowych i prac wideo w estetyce datamosh i glitch. Tworząc filmy, często współpracuje z muzykami eksperymentalnymi, m.in z Oneohthrix Point Never, Jasonem Lescalleetem, C. Spencerem Yehem i Robertem Beattym.

W serii „Syntezatory“ Murata konstruuje za pomocą animacji cyfrowej martwe natury w hipperrealistycznych wnętrzach. Bawiąc się konwencją wysokiej rozdzielczości propagowanej przez hollywoodzki przemysł filmowy, Murata tworzy surrealistyczne, niepokojące kompozycje, w których rzeczywistość jest zbyt płaska i zbyt doskonała.

Przedstawiają one banalne przedmioty kultury masowej, które odzwierciedlają miejski styl konsumpcji i związane z nim akcesoria: napoje energetyczne, antydepresanty, produkty Apple, sprzęt do ćwiczeń. Obiekty zostały misternie wykonane za pomocą oprogramowania komputerowego lub zakupione jako „ready-mades“ z dostępnych w sieci supermarketów 3D. W procesie tworzenia, Murata polega wyłącznie na wiedzy współużytkowników, którzy udostępniają swoje filmiki szkoleniowe na YouTubie i grupach dyskusyjnych. 

Pokaż opis