Ned Vena

ur. 1982 w USA

Ned Vena jest malarzem abstrakcyjnym. W swojej konceptualnej, minimalistycznej twórczości posługuje się materiałami przemysłowymi, w szczególności drukiem winylowym, wykorzystywanym w oznaczeniach reklamowych i infografikach. Równolegle do swojej praktyki artystycznej, Vena prowadzi warsztat usługowy, w którym nanosi obrazy na winylowej folii i wycina wzory. Z drukarskich usług Veny korzysta wielu lokalnych artystów, okoliczne galerie. W swoich artystycznych kompozycjach często wykorzystuje obrazy i napisy tworzone komercyjnie na zamówienie, zacierając granice między produkcją towarowo-przemysłową a niematerialną pracą koncepcyjną.

Prace prezentowane na wystawie w Muzeum powstały jako próba stworzenia dwóch odrębnych obrazów w wyniku jednego gestu malarskiego. Są specyficznym komentarzem na temat rozproszenia i płynności własności intelektualnej w sieci, w której dzieło sztuki może funkcjonować w postaci wielu nieróżniących się niczym egzemplarzy.

Vena naciąga na blejtram dwa płótna, następnie posługując się wydrukowanym przez siebie winylowym szablonem, zanurza całość w atramencie przemysłowym. Jest to specjalny tusz używany zazwyczaj do drukowania cen towarów w supermarketach, wykorzystywany również przez artystów graffiti. Działanie Veny kwestionuje przywilej gestu malarskiego, redukując go do procesów reprodukcji i powtórzenia, charakterystycznych dla produkcji przemysłowej.

Pokaż opis