Jon Rafman

ur. 1981 w Kanadzie

Jon Rafman jest autorem fotografii, rzeźb, instalacji, realizuje filmy w animacji cyfrowej, najczęściej w estetyce wirtualnego świata i gier komputerowych. W swoich pracach podejmuje tematy egzystencjalne, związane z alienującym wpływem nowych technologii na doświadczenie jednostki. W wielu realizacjach poddaje analizie język i kulturę wizualną portali dyskusyjnych typu 4chan oraz subkultur internetowych z ukrytej sieci, których nie można znaleźć przez standardowe wyszukiwarki (tzw. Deep Web).

W serii „9 oczu“ artysta skupia się na fenomenie fotografii Google Street View umożliwiającej wirtualne obserwowanie świata z perspektywy ulicy. Street View pokazuje zdjęcia wykonane przez kamerę zamontowaną na szczycie samochodu Google‘a, przemierzającego ulice krajów na całym świecie. 

Od kilku lat Rafman kolekcjonuje zdjęcia Google‘a znalezione w internecie, następnie dokonuje interpretacji widzianych przez aparat zdarzeń i drukuje je w skali wielkoformatowej fotografii artystycznej. Wybiera zwłaszcza takie ujęcia, które przedstawiają absurdalne zajścia, akty wandalizmu, bijatyki, a niekiedy dojmującą samotność i odosobnienie.

Artysta proponuje refleksję nie tylko nad podstawowymi zagrożeniami związanymi z inwigilacją. Interesuje go również sposób odzwierciedlenia rzeczywistości i rozdźwięk między „obiektywnym“, zmechanizowanym okiem kamery Google‘a i przypadkowymi, intymnymi momentami uchwyconymi na fotografiach.

Pokaż opis